II. ДЕЙНОСТТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВОЙНАТА ЗА ИЗДИРВАНЕ, ОПАЗВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ВОЕННИТЕ ПАМЕТНИЦИ, ГРОБИЩА И ГРОБОВЕ В МАКЕДОНИЯ МЕЖДУ ДВЕТЕ СВЕТОВНИ ВОЙНИ
Георги Луков, Марина Калчева
Българските военни паметници, гробища и гробове на загиналите във войните за национално освобождение и обединение са обект на засилен обществен интерес през последните години. Почти ежедневно в Държавния военноисторически архив (ДВИА) се правят справки, подготвят се архивни документи за ползване в читалня, изготвят се копия и се дават консултации, свързани с тази проблематика, за което има логично обяснение. Едва ли ще е пресилено да се твърди, че всеки съвременен българин има в своето родословие загинал, ранен или завърнал се със своите спомени и преживявания родственик, участвал в тях.
ГРИЖАТА НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА ДО 9 СЕПТЕМВРИ 1944 Г. ЗА ЗАПАЗВАНЕ СПОМЕНА ЗА ЗАГИНАЛИТЕ ЗА РОДИНАТА
ДАНАИЛ ЮРУКОВ ЗА ПРОИЗХОДА, НАРОДНОСТТА И ЕЗИКА НА БЪЛГАРИТЕТворчеството на Данаил Юруков (1852, Брацигово – 1926, София) не е голямо по обем. Той е автор на няколко книги, като на първо място по значението им трябва да се поставят неговите „Спомени из политическия живот на България“. Издава и книгите „Брацигово“, „Старо време“, „Злото и церът“, „Константин Величков“. Той, заедно със съпругата си са и сред най-известните български книгоиздатели, като за онова време тяхната поредица „Мозайка от знаменити съвременни романи“ е една от най-популярните библиотечни серии от преводни романи. След смъртта му издателската работа е поета от сина им Георги.
ХРИСТО МАТОВ ЗА СРЪБСКАТА ПРОПАГАНДА В МАКЕДОНИЯ„Моя работа е да обобщавам фактите, да ги съпоставям и да правя изводи от тях, а не да се губя в подробности и дреболии!“ Христо Матов Революционната дейност и трагичния живот на идеолога на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) Христо Матов (1869, Струга – 1922, София) са били обект на многобройни изследвания. Творчеството му, едно от най-силните оръжие на ВМОРО в борбата със сръбската и гръцка пропаганда и поробителите е публикувано многократно, но във Вардарска Македония то днес е почти непознато. (Вж. Хр. Матов, Македонска революционна система, 2001, Архив Христо Матов, 2004 и Христо Матов – Историческото съзнание на революционна Македония, 1999.) Непубликувани остават само малка част от неговите ръкописи и за личния архив на революционера, от който са публикувани само отделни документи и който в много отношения е и архив на ВМОРО.
КАКВО КАЗВА ИВАН ВАЗОВ ЗА СТИХОСБИРКАТА СИ ЗА МАКЕДОНИЯ?От няколко седмици по българските книжарници е биографията на Иван Вазов, излязла изпод златното перо на Симеон Радев. Литературната критика, както винаги продължава да мълчи. Може би за да проговори тя трябва да бъде платена или стимулирана по друг някакъв начин, а нищо чудно тя да е просто неинформирана, неспособна и некомпетентна. Тъй като съм субективен, в случая, но това е най-сериозното събитие, с което издателство „Захарий Стоянов“, а и с невероятното издание на съчиненията на Патриарха на българската литература отбеляза 170-годишнината от рождението му. Това са едни впечатляващи дарове за четящия ни народ, за който родолюбието на Иван Вазов винаги е било не само водещо, но и пример за подражание. Трябва да се отбележи и четенето на подбрани откъси от творчеството на Вазов, които прозвучаха по националната телевизия, по идея на Народния театър, носещ неговото име, макар че репертоара му от Вазови пиеси да е много скромен.
|
- МЕМОАРЪТ НА ДИМИТЪР ШАЛЕВ, ДИМИТЪР ИЛИЕВ И ГРИГОР АНАСТАСОВ ДО ОБЩЕСТВОТО НА НАРОДИТЕ ОТ 1930 Г.
- АВТОНОМИЯТА НА МАКЕДОНИЯ –ЕТАП ЗА ОБЕДИНЕНИЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ И НАРОД
- ПОДГОТОВКАТА НА МАРСИЛСКИЯ АТЕНТАТ ЗАПОЧВА ПЕТ ГОДИНИ ПО-РАНО
- ДОКУМЕНТИ ЗА ОТНОШЕНИЕТО НА ВМОРО КЪМ РУСИЯ И ЗА ОТНОШЕНИЕТО НА РУСИЯ ПО МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС ДО ИЛИНДЕНСКО-ПРЕОБРАЖЕНСКОТО ВЪСТАНИЕ