МАЛКО ПОЗНАТИТЕ СПОМЕНИ НА МИХАИЛ ЧАЙКОВСКИ ЗА ЖИВОТА МУ СРЕД БЪЛГАРИТЕ ПО ВРЕМЕ НА НАШЕТО ВЪЗРАЖДАНЕ
Името и дейността на Михаил Чайковски (Садък паша) е известно и достатъчно популярно сред научните среди в България. Неговото име като Садък паша не рядко се среща и в спомените на някои дейци от епохата на Българското възраждане. Сред популяризаторите на неговата дейност на първо място трябва да посочим Симеон Радев и проф. Никола Милев, а сред по-новата генерация на изследователи на водещо място е проф. Ванда Смоховска-Петрова. Проф. В. Смоховска-Петрова успя да издири и публикува значителна част от неговото архивно наследство, свързано с България и българите, съхранявано в Краков в архива на Адам Чарторизки.
ВОЙНАТА, КОЯТО ВОДИ Д-Р ГАНЧО ЦЕНОВ С ПРОФ. ВАСИЛ ЗЛАТАРСКИ ЗА ИСТОРИЧЕСКАТА ИСТИНА.ПРОДЪЛЖЕНИЕ № 2В продължение на повече от четвърт век д-р Ганчо Ценов води непрекъсната война с проф. Васил Златарски, която започва от 1914 г. когато кандидатурата на д-р Ценов за доцент по история в Софийския университет е отхвърлена, при което проф. Златарски е основния рецензент на неговия представен труд. Тази война продължава и след смъртта на проф. Златарски, когато отново д-р Ценов се кандидатира за неговото овакантено място като ръководител на катедра. Независимо, че проф. Златарски е вече починал битката срещу д-р Ценов е поета от колегите на Златарски и на негово място като ръководител на катедрата е назначен професор Петър Ников, докато битката се пренася на терена на тогавашния съд.
ВОЙНАТА, КОЯТО ВОДИ Д-Р ГАНЧО ЦЕНОВ С ПРОФ. ВАСИЛ ЗЛАТАРСКИ ЗА ИСТОРИЧЕСКАТА ИСТИНА.
НЕОФИТ БОЗВЕЛИ - ЕДИН ОТ ПЪРВИТЕ, КОЙТО РАЗКРИВА УБИЙСТВЕНАТА РУСКО-ГРЪЦКА ПОЛИТИКА ЗА БЪЛГАРИТЕ
|
- ПРОФЕСОР ВАСИЛ ЗЛАТАРСКИ ЗА ВЕЛИКДЕНСКАТА АКЦИЯ И ЗА РУСКАТА ПОЗИЦИЯ КЪМ БОРБИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ ЗА ЦЪРКОВНА НЕЗАВИСИМОСТ (1860 г.)
- НЕОФИТ БОЗВЕЛИ - ЕДИН ОТ ПЪРВИТЕ, КОЙТО РАЗКРИВА УБИЙСТВЕНАТА РУСКО-ГРЪЦКА ПОЛИТИКА ЗА БЪЛГАРИТЕ
- 148 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ГЕНЕРАЛ-МАЙОР ЙОРДАН ВЕНЕДИКОВ
- РУСКИТЕ ИМПЕРИАЛИСТИЧЕСКИ ИДЕАЛИ И ПОСРЕДНИЧЕСТВО В БЪЛГАРО-ГРЪЦКИЯ ЦЪРКОВЕН СПОР